BAŞKANIMIZ BELEDİYE ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ...

BAŞKANIMIZ BELEDİYE ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ... , Güncel

             2009-2017 YILLARI ARASINDA BELEDİYEMİZCE YAPILAN ÇALIŞMALAR

 

Göreve geldiğimiz 2009 yılı mart ayından itibaren, ilçemizin önceliği olarak gördüğümüz ve belli bir program dâhilinde projelendirerek hayata geçirdiğimiz hizmetler ana başlıkları ile aşağıda sunulmuştur.

1-)BETON ELEMANLARI ÜRETİM TESİSİ KURULMASI

İlçemiz Hacıpınar Mahallesine kurulan saatte 100m² üretim kapasitesine sahip kilit parke ve bordür üretim tesisi kurularak hizmete açılmıştır.

2-)ÖĞRENCİ YURDU YAPIMI

İlçemiz Çiftlikli Mahallesinde bulunan ve mülkiyeti Başkanlığımıza ait eski ve atıl halde bulunan metruk bina tadilatı ve onarımı yapılarak Kaman’da eğitim gören yükseköğretim öğrencilerin uygun koşullarda barınmaları için öğrenci evi olarak hizmete açılmıştır.

3-)ENERJİ HATLARININ YER ALTINA ALINMASI

Belediyemiz ve MEDAŞ işbirliği ile İlçemiz 25 Aralık Caddesi üzerinde bulunan enerji hatları yer altına alınarak görüntü kirliliği ortadan kaldırılmıştır.

4-)NUMARATAJ ÇALIŞMASI

İlçemizde numarataj çalışması başarılı bir biçimde yapılarak ulusal adres veri tabanı yüklenmiştir.

5-)KANALİZASYON HATTI DÖŞENMESİ

-İlçemiz sınırları içerisinde kanalizasyon hattı bulunmayan cadde ve sokaklarda, 7 km yeni kanalizasyon hattı döşenmiştir ayrıca bütün kanalizasyon sistemi ileri teknoloji ürünü basınçlı ekipmanlarla temizlenmiştir.

7-)ARITMA TESİSİ

-Belediyemiz ve İller Bankası işbirliği ile ilçemizin Kovalı mevkiinde yaklaşık 9.000.000 TL yatırımla gerçekleştirilen modern arıtma tesisimiz hizmete alınmıştır.

6-)DOĞALGAZ HİZMETİNİN GETİRİLMESİ

Belediyemizin yapmış olduğu girişimler sonucunda BOTAŞ tarafından programa alınan doğalgaz için gerekli abonelik bedelleri başkanlığımızca yatırılmıştır. İlçemizin kuzeyinden geçen ana boru hattı üzerine basınç düşürücü vanaların montajı tamamlanmış olup, dağıtım firması olan Kırgaz’la ön görüşmeler yapılmıştır. 2017 yılının sonbaharında ana arterle de doğalgaz kullanımının başlaması planlanmıştır.

8-)YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİMİZ

-Yenilenebilir enerji alanında Alternatif enerji kaynakları üretme projemiz kapsamında projelendirdiğimiz GES (Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi) projemiz İller Bankasının kredi desteği ile 500 ve 280 kw’lık iki projemiz tamamlanarak hizmete alınmıştır, üretilen enerji MEDAŞ a satılarak belediyemize aylık 40-45.000 TL Arasında bir gelir elde edilmektedir. GES santralimiz İller Bankası tarafından bu alanda yapılan ilk santral olma özelliğini taşımaktadır.

9-)BELEDİYE HİZMET BİNASI

Yaklaşık 35 yıldır işlerin yürütüldüğü Belediye hizmet binamızın artık ihtiyaca cevap vermenin çok uzağında kalması nedeniyle, yıkarak yerine modern bir belediye hizmet binası yapıyoruz, iş merkezi ve belediye hizmet binası olarak tasarlanan projemizde, ofis tipi bürolar zemin katta geniş ve ferah işyerleri bulunmaktadır, halen %90 Seviyesinde olan inşaatımız 2018 baharında hizmete açınması planlanmıştır.

10-)KAMAN KENT MERKEZİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

-Başkanlığımız ve TOKİ işbirliği ile 2011 yılında yapımına başlanan Kaman Kentsel Dönüşüm Projesi 1.Etap içerisinde yer alan konut ve işyerleri 2016 yılında tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmiş olup, aynı bölgede kentsel yenileme için kadastral saha çalışmaları  ve hak sahipleri ile görüşmeler devam etmektedir.

11-)GASİLHANE BİNASI YAPIMI

-İlçemizin acil ihtiyacı olan modern bir gasilhane binası yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

12-)SOSYAL TESİSLER

-Belediyemizin her mahalleye birçok amaçlı bir adet sosyal tesis projeleri hayata geçirilerek hizmete sunulmuştur.

200m² ’lik kapalı alana sahip son teknoloji spor aletleri ile donattığımız spor salonunu hizmete açarak, halkımızın profesyonel hocalar eşliğinde sağlıklı spor yapmaları sağlanmıştır.

-İlçemiz merkezinde bulunan alkollü mekânlar kapatılarak Darıözü Göleti kenarına yapılan tesislere taşınmaları sağlanmıştır.

13-)KAPALI PAZAR ALANI YAPILMASI

-İlçemizde vatandaşlarımızın kışın soğuktan yazın sıcaktan etkilenmemeleri için kapalı modern bir Pazar alanı projesi yapılarak alt yapısı bitirilmiş halen çalışmalarımız çatı kapatma seviyesinde devam etmektedir, sanırım 1 ay içerisinde hizmete sunulmuş olacaktır.

14-)GÜNEŞ ENERJİSİ İLE AYDINLATMA YAPILMASI

-İlçemiz mücavir alan sınırları içerisinde bulunan park, bahçe, mezarlıklar ve bazı sokakların güneş enerjisi ile aydınlatma çalışması yapılarak enerji tasarrufu sağlanmıştır.

-Belediyemiz kendi imkânları ile İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine ilçemizde bulunan mezarlıkları aydınlatma çalışması yapmıştır.

15-)KİLİT PARKE YOL ÇALIŞMASI

-İlçemiz muhtelif cadde ve sokaklarında 2009-2017 yılları arasında yaklaşık olarak 400.000 m² kilit parke taşı ile yol ve kaldırım uygulaması 13.000 M2 Sıcak kaplama asfalt çalışması yapılmıştır, ancak doğalgaz çalışması ile birlikte yollarımızda çok ciddi tahribatlar olmuştur, inşallah 2018 çalışma sezonunda yollarımızı ve kaldırımlarımızı uygun hale getirilecektir.

16-)İÇME SUYU

İlçemiz artan su ihtiyacını karşılamak için her yıl belli oranda yatırım yapılarak 3 adet yeni kuyu açılmış, mevcut Derinkuyuların rehabiliyasyonu yapılmış: Koçtepesi, Sıtma deresi ve Çaltepesinde bulunan cazibeli su kaynaklarından elde edilen 20 lt/sn ile birlikte  ortalama su üretimimiz 160 lt/sn çıkmıştır ayrıca İlçemizin yüksek kotlu mahallesi olan ve yoğun su kullanmı olan yaz aylarında sıkıntı çekilen Müderris Mahallesine 75m³’lük su deposu yapılarak  sorun çözülmüştür. İller Bankası ile yapılan görüşmeler neticesinde isale hattı yenileme projemiz kabul edilmiş ve proje ihalesi tamamlanmıştır.

17-)MAKİNA PARKININ YENİLENMESİ

-Belediyemizde ekonomik ömrünü dolduran iş ve hizmet araçları bütçe imkanları ve bağış yoluyla yenilenmiştir. 2009-2016 döneminde, 1 adet Cenaze Aracı, 2 adet Kamyonet, 1 adet Sulama Arazöz, 1 adet Vakumlu Yol Süpürme Aracı, 1 adet 4 tonluk Forklift, 1 adet 32 metrelik Hidrolik Merdivenli İtfaiye Aracı, 3 adet 15m³ ‘lük Sıkıştırmalı Çöp Kamyonu, 1 adet Kazıcı Yükleyici Kepçe, 1 adet Çift Kabin Dört Çeker Pick-up, 2 adet Binek Araç, 1 adet Silindir, 1 adet Greyder, 1 adet Kazıyıcı Yükleyici Bekoloder, 1 adet 9 Tonluk Silindir ve 1 adet 30 Tonluk Damperli Kamyon Belediyemize kazandırılmıştır.

18-) İMAR ÇALIŞMALARI

İmar çalışmalarımız belli bir plan dahilinde yapılarak ilçe genelinde çiftlikli mahallesi hariç olmak üzere ilave imar planı ve revizyonu yapılarak uygulamaya konulmuştur, Çiftlikli Mahallesinde ise mahkeme kararıyla bozulan imar planımızın geri dönüşümü tamamlanmış, onay için tapu kadastro müdürlüğüne teslim edilmiş ancak, farklı gerekçeler ileri sürülerek konu sürüncemede bırakılmıştır… Konu başkanlığımızca mahkemeye taşınmıştır

2018 YATIRIM PROGRAMI

2018 Yılında rutin belediyecilik hizmetlerin devamının yanı sıra,  İlçemizde başlatılan doğalgaz çalışmaları nedeniyle 2018 yılında çalışma ağırlığını yolların tamir ve bakımı oluşturacaktır.

 

Dogalgaz alt yapı çalışmaları biten, 25 Aralık Caddesi, Alparslan Türkeş caddesi, Mehmet Akif Ersoy caddesi, Devlet hastanesi ön ve alt yollar, Lozan caddesi, Şehit Keramettin Gök Caddesi, Yazar Sokak, Yeni Hayat Caddesi, Turgut Arslan Caddesi ve bu yollara bağlı yan ve ara yollar durumuna göre sıcak asfalt kaplama satıh kaplama ve kilit parke kullanılarak ıslah ve ikmal edilip kullanıma sunulacaktır.

Başta Keramettin Gök parkı olmak üzere bütün parkların peyzaj bitkilendirme ve çevre düzenlemeleri yapılacaktır.

İlçe merkezinden geçen ana karayolunda bulunan kavşak noktaları yeniden projelendirilerek trafik güvenliği ve kent estetiği açısından modern bir görünüme kavuşturulacaktır