Başkanımız Necati ÇOLAK'tan Açıklama

Başkanımız Necati ÇOLAK'tan Açıklama , Güncel

Başkanımız Necati Çolak’tan “Su Faturasına Zam” Haberlerine Cevap

Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak 19 Haziran Çarşamba günü ilçenin yerel yayın organlarından olan Ak Haber Gazetesinde yer alan “Vatandaş Su’da Katkı Payına Tepki Gösteriyor” başlıklı haberde yer alan konulara ilişkin açıklama yaptı.
Başkanımız Necati Çolak haberde yer alan Kaman Belediyesi su katkı parasında indirim sözü yerineartırıma gidildi diyerek zam yapıldığı iddialarını yalanlayarak “ Göreve geldiğimiz günden itibaren hiçbir vergide zam yapmadık. 2019 yılına ait vergi tutarları 2018 yılında alınan kararlarla belirlenmiş olup, 2020 yılının vergi tutarlarını ise biz belirleyeceğiz.” dedi.
Belediye Başkanımız Necati Çolak’ın yaptığı açıklama şu şekilde;
“31 Mart Seçimlerinden önce vatandaşlarımıza seçim beyannamemizde su faturalarında bulunan gereksiz vergileri kaldıracağımızı söylemiştik. Halen belirttiğimiz iddiamızın arkasındayız. Ancak burada vatandaşlarımızın bilmesi gereken bazı durumlar var. Su faturalarında Belediye Meclisimizin vergilerle ilgili aldığı 06.11.2018 tarihli ve 69 No’lu karar, 31.12.2019 tarihine kadar geçerlidir. Aynı zamanda 04.12.2018 tarihli ve 80 No’lu kararla da Katı Atık Ücreti günlük 0.28 kuruş olarak belirlenmiştir. Şuan mevcut olarak bu kararlar geçerlidir. Bizim göreve geldikten sonra herhangi bir zam yapmamız söz konusu değildir. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
Su faturalarında şuan vatandaşlarımızın kullandığı mevcut su tüketim bedelinin dışında Çevre Temizlik Vergisi, % 8 KDV, Atık Su Bedeli ve Evsel Katı Atık Ücreti alınmaktadır. Bu vergileri ise yapacağımız çalışmalarla en alt sınıra indirip 31 Mart Seçimlerinde belirttiğimiz sözümüzü yerine getireceğiz. İlgili kanunlarda vergilerin tahsil edilmesi için meclis kararı bulunmaktadır. 2020 yılında belirlenecek olan harç ve tarifelerde bu vergilerin en alt sınırdan belirleneceğini bildirmek isterim.
Geçtiğimiz hafta gazetede “Daha 3 ay dolmadan zam yapıldı” diyerek tepki gösteren değerli vatandaşlarımızı bir konuda bilgilendirmek istiyorum. Evsel Katı Atık ücreti günlük 0.28 kuruş olarak hesaplanmaktadır. 30 gün üzerinden yazılan bu vergi aylık 8.40 TL olarak tahsil edilmektedir. Bayram tatilinin araya girmesi ile su tüketim bedelleri 30 gün değil 35 gün olarak yazılmış vatandaşlarımızdan 9.80 TL olarak tahsil edilmiştir. Yani bir artış söz konusu olmamakla birlikte 5 günlük geç kesimden kaynaklı bir durum mevcuttur. Diğer aylık faturadan bu ücret düşülecek ve diğer fatura 25 günlük olarak gelecektir.
Buradan da vatandaşlarımıza bu yıl boyunca zam yapılmayacağını aynı şekilde de bu konuyla ilgili Belediye Meclis Üyelerimizle alacağımız yeni kararda en alt limit üzerinden vergi yansıtacağımızı siz değerli vatandaşlarımızın bilmesini ister sevgi ve saygılarımı sunarım.”